24

Thursday, October

Edmar Rabka - busy Kraków rozkład jazdy

Kościół św. Donata (Sv. Donat)
 /  / Kościół św. Donata (Sv. Donat)
Kościół św. Donata (Sv. Donat)

Kościół św. Donata (Sv. Donat)

Kościół św. Donata (Sv. Donat)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kościół św. Donata (Sv. Donat) wzniesiony został na początku IX wieku i początkowo funkcjonował, jako kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, dopiero w późniejszym okresie został poświęcony swemu fundatorowi, którym był biskup Donat. Świątynia jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury bizantyjskiej w całym regionie. Wzniesiono ją na planie koła, w miejscu gdzie niegdyś znajdowało się forum rzymskie. Kościół ma trzy apsydy w kształcie półkoli, zaś jego wnętrze otacza galeria dla kobiet stanowiąca piętro budowli.

Kościół pełnił funkcją sakralną do 1797 roku, później zaś, z uwagi na wspaniałą akustykę zaczęto wykorzystywać go, jako salę koncertową.

Do budowy kościoła wykorzystano żółty dalmatyński kamień, z którego niegdyś zbudowane było rzymskie forum. Wysoka na 27 m cylindryczno-stożkowa kopuła stanowi zwieńczenie centralnej części świątyni. Wewnętrzne mury znajdują się w stanie surowym, albowiem oryginalne zdobienia (freski lub mozaiki) zostały zniszczone.

ADRES: Forum

GODZINY OTWARCIA: jedynie podczas koncertów

9. Forum, czyli centralny plac rzymskiego miasta Iader. Budowę forum mierzącego 90 m długości i 45 m szerokości zakończono około III wieku. Z trzech stron placu znajdowały się stoy, które wspierane były przez rzędy marmurowych kolumn.

Obecnie, w miejscu starożytnego forum znajduje się Plac Zeleni trg, na którym zobaczyć można ruiny potężnych rzymskich budowli m.in. pozostałości sali zebrań oraz wodociągu, a także wspaniałą kolumnę wzniesiona w stylu korynckim wznoszącą się w zachodniej części placu.

Podobne wpisy o podróżach i turystyce:

About the author:

Related posts